top of page

 

 

 

 

 

 

 

 

Логопед радить:

 

 

 

 

 

Мова – невичерпне джерело розумового розвитку дитини. Без розвиненого мовлення малюк не зможе здобути міцних і ґрунтовних знань з основ наук, не зможе цілісно і гармонійно розвиватися.

Звичайно ж, ви любите свою дитину! Найкращу, найпрекраснішу на всій планеті! Ви бажаєте їй здоров'я і щастя, і, звичайно ж, хочете в майбутньому бачити її успішною і освіченою людиною. АЛЕ…успішною людина може бути лише тоді, коли вона легко і вільно володіє своєю мовою.

Всім відомо, що дитина не народжується із сформованим мовленням. Поступово, крок за кроком, вона вчиться правильно і чітко вимовляти звуки, узгоджувати між собою слова, будувати речення, зрозуміло та послідовно висловлювати свої думки. Але, нажаль, іноді мовленнєвий розвиток відбувається із запізненням або з особливостями розвитку. У сім’ї дорослі розуміють дошкільника з півслова. І якщо навіть він має мовленнєві недоліки, ніякого дискомфорту у спілкуванні не відчуває. Проте для сторонніх часто виявляються незрозумілими спотворені, неправильно вимовлені дитиною слова. Таке мовлення ускладнює спілкування з ровесниками. Якщо ви помітили, що однолітки сміються над мовленням вашого малюка, спробуйте об’єктивно оцінити ситуацію. Не забувайте, що дитина може поступово усамітнитися, що дедалі більше затримуватиме мовленнєвий розвиток і негативно впливатиме на її характер. Вона може стати дратівливою, замкнутою, плаксивою. Тому надзвичайно важливо своєчасно допомогти дитині у виправленні мовленнєвої вади.

У турботливих батьків виникає багато питань:

  •  Чому моя дитина мовчить?

  •  Чи правильно розвивається мовлення у мого сина чи доньки?

  •  Чи необхідно вже хвилюватися або ще зарано?

  •  Яка причина порушення мовлення?

  •  Чому діти стали погано розмовляти? Раніше до логопедів зверталися лише одиниці? – згадують наші бабусі.

  •  Як допомогти дитині?

З усіма цими питаннями допоможе розібратися вчитель-логопед, який виправить порушення мовлення.

Почувши слово «логопед», більшість із Вас згадують комічні сцени із кінострічки «За сімейними обставинами». Все це смішно, доки ця проблема порушення мовлення не стосується Вас і Вашу дитину.

Всупереч розповсюдженій думці логопед не лише «ставить» звуки. Наше мовлення – це не лише звуковимова (вміння правильно вимовляти звуки рідної мови), але й:

  •  словниковий запас;

  •  фонематичний слух і сприймання (вміння на слух сприймати і розпізнавати звуки);

  •  граматична будова (вміння утворювати нові слова, з’єднувати їх в речення, дотримуватись правильних відмінкових закінчень і т. д.);

  •  зв'язне мовлення (вміння зв'язно висловлювати свої думки, вміння складати оповідання за картинками, із власного досвіду і, нарешті, придумувати казки, фантазувати).

В дошкільний період мовлення дитини розвивається найінтенсивніше, а головне  - воно гнучке для подолання мовленнєвих вад. Важливо не пропустити цей період і своєчасно звернутися до вчителя-логопеда. Зрозумійте, дитина буде дорослішати, а звичка говорити неправильно буде закріплюватися і складніше піддаватися корекції.

 

Пам’ятайте, чим раніше Ви звернетесь по допомогу до спеціаліста, тим швидше дитина оволодіє правильним мовленням!

              Якщо навчити дитину говорити .

              Вона розповість вам про те, що в житті відбувається.
              Сонце як встає, і як воно заходить,
              Якщо навчити дитину говорити.
              Треба навчити так, щоб розуміли
              Вашої дитини розмову,
              І питань щоб не задавали,
              Що сказав? Не можеш й досі?
              Треба навчити дитину говорити,
                              Так, щоб слова лягали в пропозиції,
                               І писалося щоб без труднощів,
                               Треба навчити дитину говорити.
                                І, коли малюк з щасливими очима
                               Перекаже те, про що вперше прочитав,
                               Ось тоді ви переконаєтесь самі -
                               Ваш малюк впевненіше став!

 

 

 

 

 

 

 

            Мовленнєва абетка для батьків та дошкільнят

 

 

 

 

 

 

 

Артикуляційна гімнастика - це гімнастика для губ, язика, нижньої щелепи. Навчіть малюка перед дзеркалом відкривати і закривати рот, піднімати вгору язик, робити його широким і вузьким, утримувати в правильному положенні ..

 

Швидка мова неприйнятна в розмові з дитиною. Розмовляйте правильно, чітко, називаючи предмети,  використовуйте як

«дитячі», так і «дорослі» слова ( Це машина - бі-бі . А ось собака - ав -ав !) . Не дозволяйте малюкові говорити швидко .

    Завжди розповідайте дитині про те, що бачите. Пам'ятайте, що якщо для вас все навколишнє знайоме і звичне , то малюка з усім, що нас оточує, потрібно знайомити . Поясніть їй, що дерево росте, квітка росте, навіщо на ньому бджола . Від вас залежить, чи буде розвиненим ваш малюк.

    Головні складові красивої мови: правильність, чіткість, виразність, помірні темп і гучність, багатство словникового запасу і інтонаційна виразність. Такою має бути ваша мова .

 

     Дихальна гімнастика важлива в становленні мови дошкільнят . Навчіть дитину дути тонкою цівкою на легкі іграшки , кульки, кораблики на воді (щоки роздувати не можна!)

     Якщо дитині виповнилося 3 роки, вона обов'язково повинна вміти говорити фразами. Відсутність фразової мови говорить про затримку мовного розвитку, а відсутність слів у 3 роки - про грубі порушення загального розвитку.

    Жести доповнюють нашу мову. Але якщо малюк замість мови користується жестами, не намагайтеся розуміти його без слів. Зробіть вигляд, що не знаєте, чого він хоче. Спонукайте його просити. Чим довше будете розуміти "жестову"  мову дитини, тим довше вона буде мовчати.

    «Золота серединка » - ось до чого треба прагнути в розвитку дитини, тобто до норми. Придивіться до дитини. Чи відрізняється вона від однолітків ? Не перевантажуйте її інформацією, не прискорюйте її розвиток. Поки дитина не опанувала рідної мови, не починайте вивчати іноземну .

    Ілюстрації в дитячих книгах, відповідних віку дитини, - чудовий посібник для розвитку мовлення. Розглядайте з них ілюстрації, спілкуйтесь про те, що (хто? ) зображений на них; нехай малюк відповідає на питання: де ? хто ? який? що робить? якого кольору? якої форми? Ставте питання з прийменниками за, під, над та інші.

Критерії, за якими можна оцінити мовлення дитини, батьки повинні знати.

Наприклад, норми звуковимови такі:

 3-4 роки - [ с], [з], [ц ] вже повинні правильно вимовлятися ;

 

 4-5 років - [ ш], [ж], [ч], [ щ];

 

 5-6 років - [л], [й];

 

 до 6-7 років допускається заміна найскладнішого звуку [р] простішим звуком або його відсутність в мовленні.

 

   Ліворукість - це не відхилення, а індивідуальна особливість людини, закладена у внутрішньоутробному періоді, і не сприймає переучування . Це може привести до виникнення неврозів і заїкання .

 

   Дрібна моторика - так зазвичай називають рух кистей і пальців рук. Чим краще розвинені пальчики, тим краще розвинена мова . Тому прагніть до розвитку м'язів руки малюка. Нехай це буде масаж пальчиків, ігри типу «Сорока, сорока », потім ігри з дрібними предметами під вашим контролем, шнурівки, ліплення, застібання гудзиків і т.д.

   Не можна займатися з дитиною, якщо у вас поганий настрій. Краще відкласти заняття і в тому випадку , якщо малюк чимось засмучений або хворий. Тільки позитивні емоції забезпечують ефективність і високу результативність заняття .

   Загальне недорозвинення мови ( ЗНМ ) часто зустрічається у тих дітей, які заговорили пізно: слова - після 2 років , фраза - після 3 . Можна говорити про ЗНМ, коли у дитини недорозвинення всіх компонентів мовлення: порушено звуковимову , обмежений словниковий запас, погано розвинений фонематичний слух, порушений граматичний склад мови .

     Наслідування властиве всім малюкам, тому намагайтеся, по можливості, обмежувати спілкування дитини з людьми, що мають мовні порушення (особливо заїкання !) .

     Режим дня дуже важливий для маленької дитини, особливо гіперактивної . Постійне перезбудження нервової системи, недостатній сон призводять до перевтоми, перенапруження, що, в свою чергу, може викликати заїкання та інші мовні розлади . Якщо малюк погано спить , при голівці можна покласти саше (мішечок ) з коренем валеріани. Можна використовувати також натуральні масла, що володіють заспокійливою дією .

     Соска шкідлива, якщо малюк смокче її довго і часто. По-перше, у нього формується високе ( готичне ) піднебіння, яке негативно впливає на формування правильної звуковимови . По-друге, соска заважає мовному спілкуванню . Замість вимови слів дитина спілкується за допомогою жестів і пантоміміки .

     Тільки комплексний вплив різних фахівців (логопед, лікар, вихователі, батьки) допоможе якісно поліпшити або виправити складні мовні порушення - заїкання, алалію, ринолалію, ЗНМ, дизартрію.

     Розумовий розвиток є невід'ємним від мовленнєвого, тому, займаючись з дитиною, потрібно розвивати всі психічні процеси: мислення, пам'ять, мову, сприйняття.

     Фольклор - найкращий мовний матеріал, накопичений народом століттями. Забавлянки, приказки, скоромовки, вірші, пісеньки розвивають мовлення дітей та із задоволенням ними сприймаються. Скоромовки розвивають дикцію . Але спочатку їх потрібно вимовляти в повільному темпі, перед дзеркалом, чітко промовляючи кожен звук, потім темп збільшувати.

 

              Вчитель-логопед

Титова Оксана Анатоліївна

"Логотошка для всієї родини"            (поради вчителя-логопеда)

 

 

РОБОТА З БАТЬКАМИ - НЕВІД'ЄМНА СКЛАДОВА УСПІХУ В НАВЧАННІ !

               Батьки нашої групи для дітей з вадами мовлення завжди можуть ознайомитися з інформацією щодо особливостей корекційної роботи з їхніми малюками на даному етапі навчання, знайти для себе корисні поради вчителя-логопеда, що є актуальними саме для них. Крім того, куточок "Логотошка", маючи яскраве, привабливе оформлення, зацікавлює та заохочує малюків до логопедичних занять, до щоденної клопіткої, але такої важливої корекційної роботи над подоланням недоліків мовлення. Інформація куточка періодично оновлюється вчителем-логопедом, в залежності від етапів роботи з дітьми, виникненню проблемних питань тощо.

               Тому впевнено можна сказати, що створений логопедичний куточок  є осередком взаємопов'язаної роботи педагога з батьками та дітьми , тобто відповідає єдиній меті, яка здійснюється в єдиному корекційному просторі. Безумовно це підвищує ефективність корекційно-розвивальної роботи з дітьми-логопатами.

 

Мої маленькі розумники та розумнички - підкорювачі Країни Знань!!!

В логопедичні ігри граємо - рік Півника зустрічаємо!

Пальчикові вправи - корисні та цікаві!

   На логопедичних заняттях малюки також знайомляться з технікою безпеки життєдіяльності, з правилами і нормами поведінки у різних ситуаціях. 

   Так, під час заняття з розвитку мовлення, діти, за допомогою Неслухняного Курчатка, складали творчу розповідь за життєвою ситуацією "Якщо ти загубився..." А для того, щоб ця наука закарбувалася в пам'яті на все життя та допомогла іншим дітлахам, малюки перетворилися на справжніх журналістів і випустили газету на честь гостя заняття - Неслухняного Курчатка!

   А ось так ми разом вміємо гратися і вчитися водночас!

2018-09-17 09.46.14.jpg
2018-10-04 10.22.43.jpg

    Вересневі дні 2019 року ще навіюють спогади про літо! Ми з дітьми намагаємось частіше проводити заняття серед природи...

     В роботі з дітьми намагаюсь продовжувати досвід відомого педагога В.О.Сухомлинського, а саме: впроваджую в корекційну роботу "зелені" заняття. Я переконана, що лише в природі та через природу можна навчити дитину говорити, мислити, виховати в ній найкращі людські якості.

     Відеофрагмент заняття був зроблений поблизу стін Спасо-Преображенського монастиря та пам'ятника Ярославни, на пагорбі з чудовим краєвидом на Десну. Серед рідної природи дитина відкриває своє серце, свої думки та фантазії дитячого світу, саме тут вона розуміє себе та інших, вчиться розмовляти рідною мовою, намагається пізнавати світ по-новому.   

bottom of page